SUSAMAM

BİR TIK DA BENDEN! MECBUREN!

“SUSAMAM” PARÇASI İÇİN BİR TIK DA BENDEN! MECBUREN!

Not: Yazı içinde ağır küfürler içermektedir. Konunun anlaşılması için mecburen yapılmış alıntılardır. Okuyucudan özür dileriz.

'Susamam' adlı Rap şarkısı kısa sürede yüzbinlerce tık alıp izlenerek dikkat çekti. Doğa, Hukuk, Adalet, İnsana saygı, Kadına şiddet, Faşizm, Çocuk istismarı, Susuzluk, Trafik, Hayvana şiddet, Eğitim gibi konulara değinilen bu şarkı Twitter`da ve Youtube kanalında 1.5 milyon kez tıklandı.

Türkiyede 2000 ile 2012 yılları arasında 164 bin 222 hektar orman kaybedildi.

Türkiyede 20 yıl sonra su fakiri ülke olacak.

Türkiyede 700 çocuk hapishanede. 1217 çocuk cinsel tecavüze uğradı.

Türkiyede 2000 avukat yargılanıyor.

Türkiyede eğitim müfredatı gericilikle dolduruldu.

Türkiyede 2018 yılında 440 kadın cinayeti 26 çocuk cinayeti işlendi.

Türkiyede hayvanları koruyan bir yasa yok.

Türkiyede 2018 yılında 3 bin 161 kişi intihar etti.

Neden yazımızın başında bu istatistikleri verdik?

Bu istatistiği karşınıza koyup bunlarla ilgili ne yaparsanız yapın bu ülkede bir karşılığını bulacağını görmek açısından.

İşte 18 Rap`cinin birlikte söylediği „Susamam“ şarkısının içeriği bu konuların tamamı.

Ama sırf belli sorunları dile getiriyor diye olumlanan bu şarkı birçok eksik ve ciddi kusurları içeriyor. Hatta susamam diyen Rapcılara insanın “sussanız da olur” diyesi geliyor. Neden derseniz;

Önce şarkının sözlerine bakalım: Daha şarkının başında dünyada olup biten bütün sorunların sorumlusunun „vatandaş“ olduguna vurgu yapılıyor.

Doğa ve kuraklık konusunda, sanki sularımızı kirleten, kurutan HES`ler değilmiş, ormanları yakıp kul eden rant sağlamak için yabancı şirketlere peşkeş çeken iktidar değilmiş gibi.

Egzoz gazından, mangalın zararlarından bahsediyor, denizi petrol tankerlerinin değil de atılan izmaritin kirlettiği söylüyorlar.

Hukuk konusunda, Türkiyede 2000 avukat yargılanırken, yine halka sitem var; „sen sustun, ses etmediğin için bindiler tepene“ gibi bir cümle ilk başta doğru gibi görünse de direnişe çağrı değil, çünkü direnenleri görmüyor.

Eğitim konusunda, tespitler yapılıp yine sorunların çözümü halka bırakılıyor. „Bari bir köy okuluna yardıma koş, yol yap....“ Zaten öğrenci velilerinden okulların temizlik malzemeleri

bile isteniyor. Halk daha ne yapsın? Şarkıcılarımız sisteme dokunmuyor.

Kadın hakları konusunda konu sadece erkeğe indirgenmiş, „erkek neden hep üstte evde yada metrobüste“ diyor. Sorun, devletin kadına bakışında diye bir şey yok. Devletin yasalarında erkek egemenliği var, erkek namusu korumak için dediğinde cezai indirim var, yani devlet desteği var. Onlarca kadının öldürülmeden önce devlete sığındıkları halde devletin korumaya almadığı kadınlar var. Ama „sanatçılarımız“ şarkılarında erkeklere beyinsiz, ciğeri beş para etmez, insan mısın deyip meseleyi geçiştiriyorlar.

İntihar, Trafik, Sokak, Dünya her konuda söylenen şeyler hep aynı. Hele faşizm konusu evlere şenlik. Sırf bu da olsun, bahsedilmemiş olmasın diye koyulmuş ama hiç ilgisiz sözler doldurulmuş. Söyledikleri şarkının sözlerinde daha birçok eksik bulunabilir, bu onların acemiliğine de verilebilir. Ancak hepsi bu kadar değil.

Peki bütün bunları seslendiren sanatçılar kimler? Bunu merak ettinizmi? Biz size söyleyelim. O bahsettikleri berbat sistemin bataklığında debelenen bir avuç güruh. Halkımızın bir deyimi var; “Bir söze bak, bir de söyleyene” diye.

Şimdi sırayla şarkıcılara bakalım:

Fuat Ergin: Berlin doğumlu, 1995-1996 yılları arasında Almanya hükümetinin desteği ile Hip Hop Mobil için Rap eğitimi verdi. 1997-1998 de Berlin Hip Hop Haus`da 8-16 yaş grubu Alman Türk çocuklara rap dersleri verdi. İşte söylediği şarkısından örnek:

„İpi çektiğim otuz bir gibi kimi s.kmeye çalışıyorsun kancık

Bir bok sandığın süratini akkorda s.kmeden .mcık

Bas teneffüs ettiğim havayı kirleten gaza, bir elimde bisiklet, bir elimde kama“

İşte 8-16 yaş grubuna ders veren şahsın müzik sözleri bunlar. Bu insan bize kadın haklarından bahsedebilir mi? Bu insan bize sorunları dil yoluyla çözmekten bahsedebilir mi?

Adem Oslu- Ados: Bir gazeteye verdiği röportajında „ dilimize dikkat etmeliyiz, başka insanlara kötü örnek olmamak için. Çok cinsiyetçi söylemler var, bundan kurtulalım. Rap`ın dilinden fiziksel şiddeti kadını aşağılamayı uzaklaştıralım“ diyor, ama kendi şarkısında:

„Kimse üzmeye kalkmasın üzen olurum

Seni ve o hayatını düzen olurum“

demeyi de ihmal etmiyor.

Hayki- Aytuğ Tunal: Kendini diğer bütün rap`çiler gibi demokrat, duyarlı, solcu olarak tanıtıyor. Şarkısında bilerek solculuğu ve değerlerini pespaye bir şekilde kullanıp kendine rant sağlamaya çalışıyor. Bilinmeyen artizzler şarkısında:

„komünist tayfa bizde cannabis tayfa terörist kaypak abi kabir İstanbul olur kara listemde

falakayı pislerle sana kalır criminal gör ve de bayıl kaç dışsıme lakait bu kokainle kayıt gibi sapıtır

sana kaset yapçaksa alınır vızzz gelir senin kişi firr dönüyor da potansiyel kurban adı kucağımda kalır.“

Kendince çocuk tecavüzüne karşı çıkıyor. Ama tecavüze karşı çıkarken yine cinsel organı ile karşı çıkıyor. Bakın ne diyor:

„Sen gülme abim senin dinin 13 yasındaki kızları s.kmeni caiz kılıyor.Sana yapma bunların hepsi etten ibaret dediğimi hatırlıyorum. Senin allahını bir kez de ulu orta s.keyim! Özel mesaj da arama yani... Çocuk s.kmeyi de bırakın amk.“ (twitter mesajı.)

Bu mesaj haberi Akit gazetesinde yayınlandı ve yine o gazete çevreleri tarafından savcılığa dine, ülkeye, milli değerlere hakaretten davalar açıldı.

Yaptıkları şarkı ile sol değerlerden rant sağlayan bu şarkıcılar, gericilere de solu kötü göstermek için, halkın sola düşman olması için bulunmaz malzeme verdiler.

Server Uraz: şarkılarında nasıl kokain partisi verdiğini anlatıyor.

„Katil ne demek? Cina-i Şebeke

Ateşi baruta kurşuna adresi tarif ederek

Balistik bahşiş gelecek (grra ta ta) narsist pezevenk

Ekibim yanımda, ben prim vermem fahişelere (Cina-i Şebeke), fani şeylere (Cina-i Şebeke)

Kâfi derece yolumu buldum ve bunu kutladım evimde küçük bir parti vererek

Yirmi dört saati geçerek, burnumu tahriş ederek

Ardından iki-üç katını beş-altı kadına sipariş ederek“

Beta-Berk Bayındır: Toplu tecavüzle ölüme evet diyen şarkısı ve ahlak sınırlarının ötesine geçen sözleri;

„ mokoko evet ölene kadar mokoko

çoko flow hızlı gelir Molotof

olsaydı homo top patlardın

espı bi solo yok fame yaptı kollarımda orospu „

Tahribad`ı isyan Grubu: Fuat Ergin`in Türkiye versiyonu. Sulukule Çocuk Sanat Atölyesinde ve Akşemsettin İlköğretim Okulu`nda dersler vermişler çocuklara. Kendi şarkılarının sözleri de şöyle:

„Aşk olsun twerk yapan götüne kuş konsun adını puşt koysunlar

Yoluma taş koysunlar taş çekmem biraz ot koysunlar

Kahpenin adını yılan koysunlar pis soysuzlar günaha doysunlar

Bırakın boş koysunlar extacy kalmadı roch yutsunlar

Tüm deli ve serseriler ayık olsunlar

Maltepe’nin ucuna bonz koysunlar

......

Zırt dedi çalgı kızan haplı çıktı

Kaşarın fiyatı düştü kızın aklı çıktı

Mahallede dolaşıyoruz kızın adı çıktı

kız üstüme kaldı bu ne kadar acıklı

Geçen kızı aradım tele babası çıktı

Saksıya gül ektim marihuana çıktı“

Biliyorum siz okumaktan yoruldunuz. Bu yüzden daha fazla uzatmayacağım.

Yukarıda şarkı sözleri yazılı insanlar bizim karşımıza bu gün „Susamam“ adlı parçayla geldiler. Belki dikkat ettiniz şarkının içinde küfürler var. Şarkının klibindeki görüntüler de yine cinsel içerikli, şiddet içerikli, uyuşturucu teşvikli......

Ahlaksızlığın en dibinde debelenen, düzen bataklığında olduklarının farkında bile olmayan bu Rapcıların şarkılarının düzeysiz içeriği ve hatta yüzbinlerce tık alması şaşırtıcı değil. Bu durum halk içinde birikmiş öfkenin ve değişim isteğinin ne kadar yaygın olduğunun bir göstergesi olarak yorumlanabilirdi. Ancak Susaman parçasına “mal bulmuş mağrubi” gibi sarılanlar da var:

Evrensel gazetesi 18 Eylül tarihli nüshasında “Susamam” parçasını değerlendiren yazısında söyle diyor: “AKP sarayda el öpen bir kuşak istiyor, RAP el öpmeyenlerin müziği oldu.” Bazı eksikleri olsa da diyerek olumladıkları bu Rap parçasını gençliğin kendi suskunluğu ile yüzleşmesi olarak niteliyorlar.

İnsaf yahu; Şarkının sözlerini bir tarafa bıraktık, şarkıcılara bir baksanıza! Şarkıyı beğenip dinleyen gençlere bu şarkıcıların diğer parçalarını ve bu şarkıcıların dünyaya bakışlarını yaşam tarzlarını, önerebilecek misiniz?

Solu, solculuğu bu tür küfürlü, halk değerlerini yok sayan parçalarla gösterenlere cevabınız ne olacak? Böylesi düzeysiz parçalarla halktan daha da uzaklaşılacağını görmüyor musunuz? Sola solculuğa bundan daha fazla zarar veren olabilir mi?

Kendilerinin görmediği gerçeği halkımız çoktan gördü. Açlığın, yoksulluğun, kuraklığın, intiharların, kadın cinayetlerinin, adaletsizliğin sorumlusu; insanı değil parayı ve gücü öncelik gören bu sistem ve bu iktidardır.

Bunu gördükleri için de halkımızın güzel evlatları canları pahasına direniyor, mücadele ediyor, etmeye de devam edecek.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar