50 Ülkenin hasta bilgileri acikta

YINE KORUMA YOK

 

HASTALARIN KİŞİSEL BİLGİLERİ AÇIKTA, YİNE KORUMA YOK.

 

Dünyanın 50 ülkesinden milyonlarca hastanın bilgileri güvenlik önlemi olmayan bilgisayarlarda!

Daha önce sosyal medya hesaplarının bilgisayarlarının güvenlik önlemi almaması sonucu herkesin eline geçebileceği ortamda bulunduğu skandalı ortaya çıkan ABD ve Almanya gibi ülkeler şimdi de hasta bilgilerini güvenli bir şekilde saklayamadıkları için skandalla sarsılıyor.

Bu durumun yasal bir cezai sorumluluğu olup olmadığı henüz belli değil. Bu konuda şimdiye kadar kimse yargılanmadı.

Tespit ettiği 2 bin 300 ayrı bilgisayardaki güvenlik sorununu Alman gazetesi Bayerischer Rundfunk`a haber veren Alman veri güvenliği uzmanı Dirk Schrader sayesinde olay ortaya çıktı. Dirk Schrader Almanya`da 13 bin hastaya ait verilerin koruma altında olmadığını, internet ortamında bu bilgilerin erişime açık olduğunu söyledi. Bu bilgiler içinde kişilerin isim, sigorta şirketleri, adresleri ve hastalıkları ile ilgili detaylar da bulunuyor.

 

Alman kişisel verilerin korunmasından sorumlu görevli Ulrich Kelber, hastaların kendilerine ait bilgilerinin „üçüncü kişilerin eline düşmemesi gerektiği“ ni vurguladı.

ABD Pro Publica haber sitesi de, Türkiye`den Brezilya`ya kadar 50 farklı ülkeden yaklaşık 16 milyon verinin koruması olmayan bilgisayarlarda depolandığını açıkladı. Haberde sadece Radyoloji hastalarına ait verilerin 1 milyonu geçtiği belirtiliyor.

Harvard Medical School Profesörü Dr. Oleg Pianykh, 2016 yılında yaptığı bir araştırmada 2 bin 700`den fazla tıbbi veriye sorunsuz ulaşılabildiğini ortaya koymuştu. Pianykh konuyla ilgili yaptığı yeni açıklamada „Herhangi bir bilgisayar korsanı, bu cihazlara bağlanıp hasta verilerine ulaşabilir“ uyarısında bulundu.

Tabii esas sorun alınan kişisel bilgilerin kötü amaçlarla ya da ticari hesaplarla kullanılma olasılığı. Her şeye kar elde etme amacıyla bakan sistemde bir an önce tedbir alınması için bakalım ne kadar bekleyeceğiz?

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar