KOMŞULARINI

Ihbar ettiler

İSVİÇRE`DE KOMŞULARINI TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ SUÇLAMASI İLE İHBAR ETTİLER

 

Komşuları tarafından İzmir Emniyet Müdürlüğü`ne İhbar edilen 14 kişi toplu olarak İsviçre`de Mahkemeye başvurdular.

Yakından tanıdıkları komşuları olan evli bir çift tarafından „Terör örgütü üyesi“ olmakla İzmir Emniyet Müdürlüğüne ihbar edilen 14 kişi, İsviçre`nin Lozan Şehrinde yaşıyorlar ve çoğu İsviçre vatandaşı.

Mağdurlar, yine bir Türk vatandaşı olan komşuları tarafından ihbar edildiklerini, Avukatlarının dosyaların detaylarına ulaşması sonucu öğrendiler.

 

İsviçre`de mahkemeye başvuran 14 kişilik suçlamaya maruz kalan grup, İsviçre Ceza Kanunu`nun 272. maddesi uyarınca „Siyasi Casusluk“ davası açtılar. Mağdurların avukatı Nguyen, İsviçre vatandaşlarının zararına başka bir devlete bilgi vermenin „casusluk“ kapsamına girdiğini ve bu suçun 3 yıla kadar hapis cazası olduğunu söyledi. Mağdurlar, Casusluk suçlamasının yanı sıra „onur kırıcı davranış“ ve „İftira suçlarına maruz bırakıldıkları“ gerekçesi ile İsviçre Federal Savcılığı`na da başvuruda bulundular.

 

Avukat Nguyen, daha önce de benzer olayların olduğunu, bu yüzden Türkiye`de insanların çok ağır cezalar aldığını belirtti. Müvekkillerinin bu suçlama ile Türkiye`de 22 yıla kadar hapis cezası alabileceklerini söyledi. „Kimsenin böyle bir şey yapmaya hakkı yok!“ dedi.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar