BAĞIRMAYIN

BAĞIRMAYIN ŞIVAN PERWER, GİDİN BİZZAT SÖYLEYİN DOSTUNUZ DEĞİL Mİ?

BAĞIRMAYIN ŞIVAN PERWER, GİDİN BİZZAT SÖYLEYİN DOSTUNUZ DEĞİL Mİ?

 

Şiwan Perwer takma adıyla ün yapan İsmail Aygün 1976 yılında önce İsveç, sonra Almanya`ya sığınmacı olarak kaçıp orada ilk albümünü çıkardı. Çeşitli Uluslararası sanatçılarla birlikte bir çok yardım konserlerinde yer aldı. „Cane cane“ „Halepçe“ „Ey Fırat“ „Ape Ho“ gibi kürt müziğine güzel eserler bırakan şarkıların bestecisidir. Söylenti odur ki İbrahim Tatlıses`in söylediği bir çok şarkının besteleri Perwer`e aittir. 2004 yılında Almanya`nın Frankfurt kentinde kendi adına bir Vakıf kurdu.

2013 yılında ise şimdiki hükümetle barış imzalayarak sözde“barış süreci“nde Türkiye`ye dönmüş, toplu açılış törenlerine kendisi gibi biat eden sanatçılarla mehmetçiğe moral turları düzenlemişti. O sıralar yaptığı bir reportaj da ise „Erdoğan eleştirilere kulak asmazsa Türkiye`de Suriye gibi olur“ demişti.

Şimdi aynı Şivan Perwer „Yeter ulan yeter, ne yaptık size“ diye sanki sarhoş bir şekilde bağırıyor.

Şivan Perwer uzun süre Kürt Milliyetçi hareketin içinde mücadele vermiş, daha sonra aralarında yaşanan olumsuzluklar sebebi ile yollarını ayırmıştır. Sadece kasetlerini evinde bulundurduğu yada türkülerini dinlediği için işkence gören yüzlerce genci bir an olsun düşünmeden gidip Türk devleti ile aynı masaya oturmuş, el sıkışmış, hizmetlerine girmiştir. İbrahim Tatlıses gibi halkının değerlerinden uzaklaşmış,yozlaşmış,mafyayla, iktidarla her zaman birlikte olmuş biri ile birlikte düet yapmıştır.

Halka böylesine güzel sanat eserleri veren bir sanatçının, halkın sevdiği bir sanatçının kendini satmaya hakkı yoktur. Bu halkı da düzen içine çekmek demektir ki bu suç hiç bir suça benzemez. AKP iktidarı için Kürt`lerin büyük bir kesimini düzen içine çekmenin en isabetli ve kullanışlı ismi oldu Şivan Perwer. Şivan-Barzani-Tatlıses-Erdoğan görüntüsü, Şivan Perwer`in 37 yıllık emeğini 37 saniyede bitirdiğine gösterilecek örneklerden birisidir. Zira Şivan 37 sene içerisinde yaşadığı bir çok yozlaşmış hayatına rağmen insanların içinde hala sanatından dolayı bir yere sahipti.

Türkiye`deki Kürt`lerin anadil sorununa bile değinmeyen, atanan kayyumlar için bir kaç gösteriden daha ileriye gidemeyen, caddelerde günlerce cenazesi kalan analar için, buzdolaplarında cenazesi bekletilen çocuklar için, güpegündüz festivalde kurşunlanan gençler, çocuklarının yiyecekleri için eşeklerle kaçağa giderken öldürülen köylüler, Sur`da yada başka şehirlerde katledilen insanlar için bir iki protestodan öteye gidemeyenler, bu gün Suriye`de neyin peşindeler?

Şivan Perwer Türkiye hükümetine tepki göstermiş: „Direneceğiz, en son kalan kişiye kadar direneceğiz. Kürdistan`ı size bırakmayacağız“ demiş.

O tepki gösterdiğiniz hükümet, yukarıda sıraladığımız cinayetleri yapan hükümetin aynısı Şivan Perwer. O tepki gösterdiğiniz hükümet, gelip elini sıktığınız, türküler söylediğiniz, morelleri düzelsin diye konserler verdiğiniz hükümetin aynısı Şivan Perwer. Türkiye`de 17 senedir aynı hükümet var, başka hükümet yok! Neye kime sarhoş gibi bağırıyorsunuz? Ortalık yerde bağırmayın öyle buyrun gidin söyleyeceğiniz ne varsa bizzat söyleyin. Nasılsa yakından tanışıyorsunuz!

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

FAS

ULUSAL İNSAN HAKLARI KONSEYİNE GÖRE SİYASİ MAHKUM YOK!

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar