Isvicre SP

EL KAİDE ÜYESİNİ PARLAMENTOYA GETİRDİ

 

İSVİÇRE SOSYAL DEMOKRAT PARTİSİ EL KAİDE ÜYESİNİ PARLAMENTOYA GETİRDİ

Eylül ayında yapılan bir konferansa İsviçre Sosyal Demokrat Partisi (SP) El Kaide üyesi 41 yasında birisini getirdi. Şahıs kendisini „Diaspora TV“ muhabiri olarak tanıtmış!

İsviçre`nin Basel şehrinde yaşayan şahıs, „Demokratik Türkiye“ konulu konferansa „İsviçreli gazeteci“ olarak katıldı. 11 Eylül`de Sosyal Demokrat Parti (SP) Parlamento binasında „Demokratik Türkiye“ konulu bir konferans düzenledi. Konferansa İsviçre`den Türk ve Kürt örgütlerden yaklaşık 70 kişi davet edildi. El Kaide üyesi şahıs da gazeteci olarak davet edildi.

41 yasındaki Irak`li şahıs 1998 yılında İsviçre`ye iltica etti ve ilticası kabul edildi. Daha sonra kardeşi ve karısını da getirdi. 2014`de „ suç örgütünü desteklemek“ „bir çok evrakta sahtecilik“ sebebiyle 3 yıl, 3 ay hapis cezası aldı. Sadece kendisi değil, aynı zamanda kardeşi de aynı suçlardan 2 yıl hapis cezası aldı. Evrakta sahtecilik suçları, ailesini İsviçreye getirmek için yapılan işlemleri içeriyor. Ayrıca 2004-2012 yılları arasında sosyal yardımdan, sahte insanlar adına düzenlenmiş kimlikler üzerinden 361.777 İsviçre Franki para aldığı yönünde. Suç örgütünü desteklemek suçu ise, dini, ideolojik yönde kullanarak, acımasız bir şiddetle muhalefetin yok edimesi, bu yolla gerçekleştirilecek hükümet kurulması. Açıkçası El Kaide`yi ideolojik olarak destekledi.

İsviçre Federal Polisi, 2018 yılında Irak`li şahsa sınır dışı kararı çıkardı fakat bu karar henüz yürürlüğe girmedi.

SP`den Carlo Sommaruğa bu şahsın konferansa davet edilmediğini söylüyor. „SP olarak hiç bir sorumluluk taşımıyoruz. Bir çok insanı davet ediyoruz. Herkesi kontrol edemeyiz. Hele de kendini gazeteci olarak tanıtan birini hiç kontrol edemeyiz“ dedi.

SP Cuma günü yaptığı açıklamada, " Parlamento Hizmetlerine ve mevcut diğer kişilerden özür dileriz. Kişinin geçmişi bizce bilinseydi, elbette bu toplantıya katılmalarına asla izin vermezdik. Gelecekte, bu tür toplantılara kimin katıldığını daha yakından izleyeceğiz.»

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar