IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

 


AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

Irak`da Ekim ayı başlarında başlayan protestolarda şimdiye kadar yaklaşık 149 kişi öldü.Ülkede Ekim ayı başlarında işsizlik ve yoksulluğa karşı halk ayaklandı. Bağdat`da büyük çoğunluğunu Ünüversiteli işsizlerin oluşturduğu kalabalığa çatılardan keskin nişancılar ateş açtı. Çoğunluğunu genclerin oluşturduğu göstericiler öldürüldü.

Devlet dairelerinde rüşvet, işsizlik, yolsuzluk ve alt yapı sorunlarının iyileştirilmesi göstericilerin istekleri arasında bulunuyor.

Irak ABD`nin Barış ve Demokrasi götürmesinin ardından bir türlü istikrara kavuşamadı. Ülkede sosyal ve ekonomik durum kötüleşti. Bu durumun yıllardır ABD tarafından seçilen Irak hükümetlerinin davranış ve siyaset biçimlerinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Amerika ve Suudi Arabistan ülkede yaşanan ayaklanmalar karşısında sessizliklerini devam ettiriyorlar. Bazı Uluslararası şirketler de İrak`daki çalışmalarını askıya aldıklarını söylüyorlar.

Bu durum karşısında İran Irak`a olan 2 sınır kapısını, Hüsrevi ve Cezzabe`yi kapattı. Zira ABD Kerkük`e Kürt Vali atanması için Şii ve Türkmen liderlerinin bir kısmını ikna etmiş durumda. Bu şekilde İran`ı zayıflatmaya çalışıyor. İran zayıflarsa Suriye`ye desteğini kesip, Iraktaki etkinliğini kırabilecek.

ABD ayrıca Erbil`deki ABD Askesi Hava üssünü C-5 ve C-17 kargo uçaklarının iniş kalkış yapabileceği şekilde hızlı bir şekilde büyütmeye çalışıyor.ABD ortadoğuda hala oyunlar, kurup halkları birbiriyle savaştırıyor.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar