MISIR

3 BİN YILLIK LAHİTLER BULUNDU

MISIR`DA 3 BİN YILLIK LAHİTLER BULUNDU

Misir `in Luksor bölgesinin Krallar vadisi olarak adlandırılan bölgesinde iki ay önce başlayan çalışmalar sonunda 3 bin yıllık 30 adet lahit bulundu.

Lahitler 3 bin yıl önceki Mısır 22. Hanedanlığa ait. Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa El Veziri bulunan mumyaların üst düzey rahiplerle onların ailelerine ait olduğunun tahmin edildiğini söyledi.Lahitlerin bulunduğu bölge yerleşim yerlerinin dışında olduğundan şimdiye kadar iyi korunmuş durumdalar. Ahşap Lahitler ve üzerindeki renk ve desenler hala sağlamlığını koruyorlar. Mısır`li Restoratör Salih Abdülcelil bulunan arkeolojik eserler üzerinde çok küçük onarımlar yaptıklarını söyledi.

Luksor`da bulunan Lahitler geçtiğimiz Cumartesi günü,(26 Ekim 2019) Krallar vadisinde sergilendi. İzleyicilerin gözleri önünde bir Lahit açıldı. Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid El Enanı 19.uncu yüzyılın sonundan bu yana ilk kez içinde mumyalar olan bu kadar çok Lahit`in keşfedildiğini söyledi.

Bu yılın Nisan ayında Kahire`nin Güneyinde 4 bin 300 yıllık, beşinci Hanedan dönemine ait mezar bulunmuştu. Bulunan bu mezar da renkleri ve yapısı hala canlı olan koridor ve odalardan oluşuyor.

 

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar