HAMBURG

YÜZ OKUMA VERİLERİNE MAHKEME KARARI

HAMBURG G20 ZİRVESİNDE KAYDEDİLEN YÜZ OKUMA VERİLERİNE MAHKEME KARARI

Hamburg Veri Koruma Komiseri`nin açtığı Mahkeme olumsuz sonuçlandı. Hamburg polisi kaydettiği verileri istediği gibi kullanabilecek.

Hambuğ`da 2018 yılında düzenlenen G20 zirvesini protesto sırasında, Hamburg polisi tarafından videoya alınan veriler biyometrik veriler olarak kullanılıyor. Yüz tanıma olarak kullanılan veriler, kişilerin tüm şahsi bilgilerini polisin bilmesini sağlıyor. Böylece Hamburg zirvesinde gün içinde olan herkesin yüzü bu verilerin içinde kaydedilmiş olabilir.

Bu yüzden Hamburg Veri Koruma Komiserliği Biyometrik veritabanının silinmesi için mahkemeye başvurmusdu.

Hamburg Polisi, kaydedilen yüzlerin matematiksel modeller için saklandığını söyleyerek itirazı red etti. Polisin red ettiği veritabanı yaklaşık 100 terabaytlik bir veri toplamıdır. Şimdiye kadar bunlardan bilinen 17 terabaylık bir bölümü biyometrik olarak işlenmiş bulunuyor. Hümanist Birliğin açıklamasına göre G20 zirvesi protestosunda en az 100 bin kişi vardı. Bu demektir ki Polisin elinde en az 100 bin kişinin biyometrik profilleri, dijital yüz ifadeleri süresiz olarak saklanıyor.

Hamburg veri koruma görevlisi Johannes Casper „İlk kez bu derece büyük ölçüde Yüz Tanıma teknolojisi kullanılıyor. Bu şekilde devlet vatandaşlara karşı bilinmeyen bir kontrollü güç haline gelebilir.“ dedi. Şu anda, G20 protestoları ile bağlantılı olarak 1.600'den fazla soruşturma devam ediyor. Şimdiye kadar polis veri tabanlarından en az 126 kişinin görüntüleri basına verildi.

Satın alınabilen yazılım „Videmo30“ da G20 zirvesi görüntüleri var. Burada insanların görüntüleri açıkça görülebiliyor. Veri koruma görevlisi Johannes Casper bu yazilimin durduruluncaya kadar „ Videmo`dan 534 kez arama yapıldı“ ğini söyledi. Ağustos 2018`den bu yana Internet ve sosyal medyada bu yazılım yoluyla yayınlanmış 30 binden fazla görüntü ve video dosyası var.

Hamburg Veri Koruma Komiserli`ğinin açtığı mahkeme Senato`da da görüşülüyor. Fakat genel düşünce Polisin dosyaları kendi yararına değerlendirmesi yönünde.
 

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar