NIJERYA

NİJERYA`DA 228 MAHKUM FİRAR ETTİ

NİJERYA`DA 228 MAHKUM FİRAR ETTİ

Nijerya`nın Kogi Eyaletinde bulunan Kotonkarfe Hapishanesinden 228 mahkum firar etti. Şiddetli yağışlardan çöken hapishanede bulunan 500 hükümlüden sadece 228`i firar etti.

Kogi Eyaleti Güvenlik Danışmanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Jerry Omodara, yaptığı basın açıklamasında şiddetli yağışların sele sebep olduğunu, bu sebeple hapishane duvarlarının da yıkıldığını söyledi.

Nijerya yaklaşık 200 milyonluk nüfusu ile Afrikanın kalbi olarak niteleniyor.petrol ve doğalgaz gibi çok zengin doğal kaynaklarla geniş tarım arazilerine sahip olmasına rağmenDünya Sağlık Örgütüne göre, Nijerya'da erkekler için 53 olan ortalama yaşam süresi kadınlarda 56. Ülkede çok sayıda hastalık görülüyor ve bunlar her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne yol açıyor. En sık görülen hastalık ise sıtma. Sıtma dışında tifo, AIDS, tüberküloz, menenjit gibi hastalıklar da sık görülenler arasında bulunuyor.

Ülkede 1999'da seçimle ilk sivil yönetim iktidara geldi. O tarihten bu yana Nijerya'da her dört yılda bir devlet başkanlığı, senato, temsilciler meclisi ve vali seçimleri yapılıyor. Son olarak 2015'te düzenlenen seçimde, 1983'teki darbeyi yapan General Muhammed Buhari Devlet Başkanı oldu.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar