AFGANISTAN

CIA AFGANİSTAN`DA YARGISIZ İNFAZ YAPIYOR

CIA AFGANİSTAN`DA YARGISIZ İNFAZ YAPIYOR

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Afganistan`da CIA`nın yargısız infaz yaptığını raporlarına kaydetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW, raporunda CIA desteğindeki Afgan İstihbarat özel kuvvetlerinin sivil halkın üzerine ateş açılması, gözaltına alınanların kaybedilmesi, hastahanelere silahlı baskın düzenlenmesi suçlamalarını kaydetti. Evlere baskın düzenlenerek, alınan insanların yargısız infaz yoluyla katledildikleri 54 sayfadan oluşan raporun içinde yer alıyor.

Afgan İstihbarat özel kuvvetlerinin büyük ölçüde CIA denetiminde faaliyet gösterdiği, askerlerin seçimi ve eğitimi CIA tarafından yapıldığı belirtilen raporda silahların da yine CIA tarafından temin edildiği yazılıyor.

Raporun sonunda birliğin derhal feshedilmesi gerektiği ve 2017-2019 yıllarına ait olan bu ihlallerin bağımsız bir heyet tarafından soruşturulması gerektiği isteniyor.

Afganistan Milli Güvenlik Konseyi, yaptığı açıklamada, "HRW raporunda bazı gerçekler ortaya konulsa da açıklığa kavuşması gereken bilgiler var" dedi.

 

AFGANİSTAN: YANLIŞ ÜLKEYİ Mİ İŞGAL ETTİK

12 Eylül 2001'de NATO Konseyi, 11 Eylül 2001 saldırılarını gerekçe göstererek ilk kez NATO ülkelerinden birine saldırı ilan etti.

Böylece 2001'den bu yana, ABD, Almanya ve Afganistan'daki diğer ABD yardım güçleri, kazanamayacakları uzun bir savaşa başladılar. Aynı Hindu Kush'taki kanlı 40 yıl süren savaş gibi. (1979 - 2019 = kırk yıl savaş) Bu savaş için Almanya sadece 2018 yılında 60 milyar euro askeri harcama yaptı. Şimdiye kadar 3,470'den fazla koalisyon askeri oldu. Her savaşın başında tekrar tekrar söylenen burada da söylendi, Afganistan'a "kültür, medeniyet ve kalkınma" getireceğiz.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar