KENYA SOMALI

KENYA VE SOMALİ ÇATIŞTIRILIYOR

EMPERYALİST ÇIKARLAR İÇİN KENYA VE SOMALİ ÇATIŞTIRILIYOR

Kenya ve Somali yıllardır deniz sınırları için savaşıyorlar. Zira değerli hammaddelere evsahipliği yapıyorlar. Uluslararası Adalet Divanı davayı açıklığa kavuşturmak için hiç de acele etmiyor. Çünkü hangi ülke yönünde oy kullanacağına karar veremedi. ABD mi Büyük Britanya mı?

Yaklaşık 150 bin metrekare büyüklüğünde Hint Okyanusu`nda bulunan bir alan için Kenya ve Somali 2009 yılından beri mücadele ediyorlar. Bu bölgede hem petrol var hem de Gaz. Her iki ülke de bölgenin kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Lahey Uluslararası Adalet Divanı 2014 yılında aldığı davayı bu senede sonuçlandırmayıp 2020 yılına erteledi. Duruşmaların ertelenmesi Birleşmiş Milletlerin orada yaşananlara onay vermesi olarak yorumlanıyor.

Uluslararası Adalet Divanı`nın da, onun ait olduğu diğer kurum ve ülkelerin de asıl amacı bölgede Kaos ortamı yaratmak. Şimdiden Kenya medyası, Kenya`nın 2011`den beri Somali`deki İslamcı Terör Milisi El-Sabab`a karşı savaşmasına rağmen, Somali`nin toprak hırsızlığı yapması ile suçluyor. BM mülteci ajansına göre, Kenya'da 250.000'den fazla Somalili mülteci yaşıyor.

1990`ların başında Somali`de petrol olduğunu keşfeden ABD, 1992`de „Umudun Yeniden Tesisi Operasyonu“ nu düzenledi. Somali çatışmalar,açlık,yağmacılıkla talan edildi ve devlet çöktü. ABD Deniz Piyadeleri ilk defa Afrika`da bir ülkenin denetimini ele aldılar. İnsanı müdahale adı altında işgal gerçekleştirdiler. O günden beri Somali de tam bir hükümet kurulamadı. ABD`nin asıl hedefi Hint Okyanusu üzerinde denetimi sağlamak. NATO, korsanlığa karşı mücadele bahanesi ile Hint Okyanusunda donanma bulundurabiliyor. Böylece Hindistan ve Çin ticaret denetimini kontrol altında tutmaya çalışıyor. Dünyanın konteyner trafiğinin yarısı ve toplam petrol ürün trafiğinin yüzde 70`i Hint Okyanusu üzerinden yapılıyor.

Bir çok halkların, dinlerin ve dinlerin birlikte yaşadığı ülkelerde Emperyalistlere, bu güzel değerleri zehirlemek kalıyor.

KENYA

Kenya genelinde 40'tan fazla etnik grup yaşamaktadır. Bu etnik gruplar da kendi içerisinde 50'den fazla dil ve lehçe kullanmaktadır. 1992 yılında kabul edilen anayasa sonucu Swahili dili de ülkede İngilizce'nin yanı sıra diğer resmi dili olmuştur. Meclise seçilen üyelerin Swahili dil bilgisini kanıtlaması gerekmektedir ancak buna karşılık mecliste tüm kararlar İngilizce olarak yayımlanmaktadır. 2015 tahmini verilerine göre nüfusun %63,2'si temiz kaynaklardan su temin edebilmektedir. Okuma yazma bilenlerin oranı 2015 verilerine göre %78 düzeyindedir. Kenya yedi adet devlet üniversitesine sahiptir. Ülke ekonomisinin en önemli ihracat ürünlerini çay, kahve, balık, çimento, petrol ürünleri ve bahçecilik ürünleri gibi ürünler oluşturmaktadır. Her ne kadar 1952 yılında Jomo Kenyatta`nın başlattığı isyan sonunda bağımsızlık Kenya`lılara İngiliz sömürgeciler tarafından bağışlanmış olsada, günümüzde başka bir sömürgecilik yöntemi ile hem İngilizler hem de ABD Kenya`da sömürgeci güç olarak bulunuyor.

SOMALI

Komünist yönetimde önceki bilinen adıyla Somali Demokratik Cumhuriyeti olarak anılan, Doğu Afrika'da bulunan bir ülkedir.1991’de Somali İç Savaşı'nın başlamasından beri devletin çoğu bölgesinde merkezi bir hükûmet kontrolü yoktur. Uluslararası olarak tanınmış Federal Geçiş Hükümeti, ülkenin sadece küçük bir parçasını yönetmektedir. Tarihi ipek yolu Afrika kolundan Somali'den geçiyordu. Önemli altın ve petrol rezervlerine sahip bir ülkedir. Somali ekonomisinin aşağı yukarı %65'i hayvancılık ve çiftçiliğe dayanır. Nehirler boyunca uzanan topraklar oldukça verimlidir. Ülkede çıkarılabilen başlıca mineraller; deniz tuzu, kireçtaşı, kumtaşı, kil, lületaşı, alçıtaşı, demir, kalay boksit, titanyum ve uranyumdur. Somali, çoğu henüz el değmemiş halde uranyum, demir, kalay, bakır, jips, boksit ve doğal gaz yataklarına sahiptir. Kuzeydeki Puntland eyaletinde yaklaşık 5-10 milyar varillik petrol rezervi saptanması sonucu Somali Petrol Şirketi kurulmuştur.

 

 

 

 

 

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar