ERMENISTAN

YALAN HEP AYNI YER ERMENISTAN

YALAN HEP AYNI-MİLLİ PARK YAPACAĞIZ, AMAÇ AYNI-ALTIN ÇIKARACAKLAR!

YER ERMENİSTAN!

Uluslararası İngiliz Şirketi Lidya, Güneybatı Ermenistan`ın Kaplıcaları, Şelaleleri ve enfes kaynak suları ile meşhur Jermuk bölgesi çevresinde Altın madeni arıyor.

2016 yılından itibaren çalışmalarına başlayan Lidya şirketi, Doğaya ve insanlara zarar vermeye başlamış bile! Çiftçiler otlaklarını ya satma yada kamulaştırma arasında zorlanıyorlar. Hayvanlarını dışarıya çıkardıklarında otlaklar yapılan maden çalışmasından dolayı toz içinde. Balık çiftliğindeki yüzlerce balık olağandışı sebeple ölüyor. İnşaat çalışmaları sırasında musluklardan koyu renkli çamurlu şu akıyor. Ekilebilir arazide ekin yetişmiyor. Hayvanlar tozla kaplanmış çimenleri yemiyor, kirlenmiş suyu içmiyorlar.

Ermenistan Çevre Cephesi (AEF) üyesi Arpine Galfanyan, Sevan Golü`nün Ermenistan nüfusunun çoğunluğunun içme suyunu karşılayan bir göl olduğunu söylüyor. Jermuk bölgesi için de Ermenistan için „Suyun Başkenti“ diyor. Zira Arpa ve Vorotan nehirlerinin kaynağının yakınında yer alıyor. Jeokimya uzmanlarri yaptıkları incelemeler sonucunda Lidya Şirketinin yaptığı projenin çevresel etkisinin çok hafife alındığını, Sevan Gölü ve çevresindeki diğer şu kaynaklarına Arsenik ve Siyanür gibi kimyasallarla bir kaç yüzyıl boyunca insan ve doğal yaşamı kirletecek zararlar vereceğini söylediler.

Bölgede tehlike altındaki Habitat türleri yok edilecek. Bioçeşitlilik öldürülürken, tükenmekte olan Kafkas Leoparı da yapılan bu maden çalışması ile birlikte tamamen yok olacak.

Lidya Şirketi 2016 yılında Çevresel Etki Değerlendirmesi sonuçlarında verdiği raporda Milli Park finanse edeceğini,, gürültü, toz ve kirlilik gibi zararları çevresel hasarı telafi edeceğini taahüt etmişti. Zamanın Hükümeti de İngiliz Lidya Şirketine Lisans vermişti. Yeni Başkan Nikol Paschinjan yapılan yoğun protestoların ardından şirketin lisansını iptal etmek zorunda kaldı. Lidya şirketi söz verdiği taahütleri yerine getirmemesine rağmen 2018 yılı „tıkanma maliyeti“ olarak 123 milyon Avroluk toplam kayıp bildirdi. 2019 Mart ayında ise hükümete 1,8 milyar Avro değerinde Tahkim davası açacağını bildirdi. Bu miktar Ermenistan Devlet bütçesinin üçte ikisi değerinde. Bunun hemen ardından Başkan Pashinjan fikrini değiştirip protestocularla müzakerelere başladı. Bağımsız kuruluşların bölgede inceleme yapmasını istedi.

Global Justice üyesi Jean Blayloc „Uluslararası Tahkim mahkemeleri, Uluslararası Şirketlerin, Hükümetleri sindirmeleri için mükemmel bir araçtır“ dedi.

Ermenistan`ın dört bir yanından protestocular, topraklarını, sularını, hayvanlarını ve doğalarını korumak için gece gündüz madene giden yolları abluka altına alıyorlar ve madenin genişlemesini durdurmayı basardılar.

Ermenistan Çevre Cephesi (AEF) üyesi Arpine Galfanyan, „Biz kesinlikle geri adım atmayacağız. Bu bizim için hayatta kalma ve adalet meselesidir“ dedi.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar