ORTADOGU

TEKNOLOJİK SAVAŞ YAPAN ŞİRKET: FOX!

ORTADOĞU`DA EMPERYALİSTLER İÇİN TEKNOLOJİK SAVAŞ YAPAN ŞİRKET: FOX!

Dünya`da askeri savaşın yanı sıra politik, psikolojik, kültürel savaşlar da sürdürülüyor. Günümüz teknolojisinin ileri düzeylere erişmesi neticesinde o da savaşlarda kendine bir yer ediniyor. Emperyalistler kendileri için teknelojiyi geliştiriyorlar da diyebiliriz rahatlıkla.

Hollanda Fox Teknoloji şirketinin bir çok farklı kolları var. Ağırlıklı olarak Telekominikasyon ve yazılım üzerine çalışıyorlar. Yüksek Teknelojilerini de mazlum halklar üzerinde kullanıyorlar.

Ortadoğu`da bir çok ülkede Askeri ve Sivil Istihbarat alanlarında Hollanda Fox Teknoloji devi yazılımlarının hem eğitimini veriyor, hem de malzemelerini satıyor. Bu ürünler arasında işkence malzemeleri de var!

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Gözleme Projesi Adlı Labaratuarı`nın geliştirilmesinde yer alan Fox Şirketi, 2011 yılında AGT (Alman Teknoloji Devi) ve Suudi Şirketi TCC (Teknoloji Kontrol Şirketi) ile birlikte ülkedeki İnternet ve Telefon trafiği için Ulusal bir gözetim sistemi kurulmasını sağladı.

Mısır`da Milli Savunma Konseyi`ne eğitim veren Fox Şirketi, Mısır Hükümetine, Mısır Generallerine ve SSİS de dahil olmak üzere İstihbarat servislerinin başkanlarına ülkedeki iletişimin, Telefon, e-posta vs. Kontrolünün nasıl yapılacağı konusunda eğitim ve tavsiyelerde bulundu. Büyük işkencelerden suçlu bulunan hükümetin sorunlardan nasıl „Demokratik“ şekilde kurtulacağı yönünde tavsiyeler ve malzemeler verdi.

Suriye Ticaret Ambargosunu Atlatma

21 Mayıs 2007'de Fox Suriye Devlet Kurumları ve İstihbarat Servislerinin temsilcileri için Şam'da bir atölye çalışması verdi. Şirket ürünlerini satmaya çalıştı. Hollandalı şirketin ülkede başka temasları da vardı, örneğin Aralık 2007'de Suriyeli aracılar için bir atölye çalışması yaptı.

Son yıllarda birçok Batılı şirket sorgulandı ve Ortadoğu'daki rejimlere tedarik yaptıkları için dava açıldı. Bunlar arasında Fox'un tanınmış bazı ortakları var. Örneğin, 2014 yılında, İtalyan şirketi Area SpA, Amerikan ticaret ambargosunu atlattığı için Amerikan hükümeti tarafından para cezasına çarptırıldı.

Alan SpA` da İtalya'da 2016 yılında takip edildi. Şirketin Avrupa ambargolarını ihlal ettiği ve Basar Esad' a telefon ve telefon dinleme ekipmanı teslim ettiği şüphesi vardı. Alan SpA ve Fox-İt, Suriye, Mısır, Suudi Arabistan ve BAE`ye 2007 ve 2008 de dahil olmak üzere atölye çalışmaları verdi.

Fox-İT' in ortağı Utimaco`ya, savaş suçlarına yardım etmek ve yataklık etmek için dava açıldı. Federal savcılık, Utimaco davasını Suriye'deki suçlarla ilgili adlı soruşturmaya dahil etti. Fox - 2006 yılından bu yana Utimaco`ya ortak olmuştur ve ürünlerini satıyor.

Özel Satış Atölyeleri

2006 ve 2012 yılları arasında, Fox-Dubai'deki ISS Dünyası ve Katar'daki Milipol dahil olmak üzere, ürünlerine müşteri bulmak için Ortadoğu'daki on üç izleme fuarına katıldı. Fox aynı zamanda Suriye, Mısır, Suudi Arabistan ve BAE de dahil olmak üzere çeşitli çalışma oturumları düzenledi. Bu Atölyelerin amacı her zaman Fox Replay ve Fox Data Diode satmak oldu.

2006 yılı itibariyle, Orta Doğu Fox-İT için çok önemli bir pazar haline geldi. Şirket esas olarak Fox Replay'in satışına odaklandı. Bu durdurma sistemi ile internet trafiği gerçek zamanlı olarak analiz edilebiliyor. Sunulan başka bir ürün olan Fox Data Diode, bir kamu ve özel ağ arasında bir tür tek yönlü güvenlik duvarıdır. Gizli bilgilere erişimi düzenleyebiliyor.

Fox-internet trafiğinin gerçek zamanlı izlenmesini sağlayan izleme teknolojisi üretir. Fox-aynı zamanda Hollanda Hükümeti için çalışır ve diğer şeylerin yanı sıra Hollanda devlet sırlarının güvenliğini sağlamak için tasarlanmıştır. Şirketin kurucu ortağı ( 2017 Yönetmenine kadar) Ronald Prins. 2018 yılında istihbarat servislerinin ve güvenlik yetkililerinin özel yetkileri için Denetim Komitesi üyesi olarak atandı.

2007'de Fox - İt, ortağı ve Orta ticaret şirketi AGT (ileri Alman teknolojisi) ABD'ye karşı, ABD Ticaret ambargosunu atlatmak için tavsiyede bulundu.

Fox-Körfez bölgesinde Alman şirketi AGT ile yakından çalıştı. 2007 yılında şirketler bir ortaklık ve aracı anlaşma imzaladı. AGT, Batılı şirketlerden Ortadoğu ülkelerine teknoloji satmaya devam ediyor. Suriye, Mısır, Suudi Arabistan ve BAE' de şubeleri var.

Son yıllarda, Batılı şirketlerin Ortadoğu'nun çeşitli ülkelerinde bir gözetim devletinin kurulmasına katılımının kapsamı giderek daha net hale gelmiştir. Fox-Ortadoğu'da baskıcı rejimler için bir teknoloji tedarikçisi olarak görülüyor.

Körfez bölgesindeki faaliyetler. 2006 yılından bu yana, Ortadoğu özellikle Fox Replay ve Fox Data Dıode satışı için önemli bir pazar olmuştur. Fox'un Ortadoğu'da Olası yasadışı faaliyetleri hakkında daha fazla araştırma kesinlikle gereklidir.

Bu Araştırma, Amsterdam Bürosu Jansen & Janssen tarafından alınan çeşitli dahili şirket belgelerine ve E-postalara dayanmaktadır. 2006'dan 2012'ye kadar Fox-İT ve Alman şirketi AGT arasındaki ilişki hakkında bilgi içerirler. netzpolitik.org.Maximilian Henning ve Deepl tarafından İngilizceden özet çeviridir.

 

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar