YEMEN

YEMEN`DE HASTALIKLARDAN 32 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

YEMEN`DE EMPERYALİST KUŞATMALARDAN KAYNAKLI HASTALIKLARDAN 32 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İki ayrı İnsan Hakları Kuruluşu açıkladıkları raporlarda Yemen`e yapılan Emperyalist kuşatmalardan dolayı, Hastalıklardan şimdiye kadar 32 bin kişi hayatını kaybetti. „Norveç Mülteciler Konseyi“ ve „İşbirlikleri Kolaylaştırma ve Gözleme“ adli Demokratik Toplum Örgütleri, yayınladıkları ortak açıklamada Suudi Koalisyonunun Yemen`e saldırısından bu yana, tedavi olamayan 32 bin kişinin öldüğünü bildirdi.

Aynı kuruluşlar, Sana Havaalanı`nın kapatılmasının binlerce hastanın tedavi merkezlerine ulaşımını engellediğini de açıkladı. Yemen-Sana Havaalanı, Suudi rejimi ve Koalisyon güçlerinin tehditleri ile hava sahasına kapatılmıştı. Bilindiği gibi Suudi rejimi ve müttefiklerinin Mart 2015’ten bu yana Yemen’e düzenledikleri saldırılarda bu zamana kadar en az 16 bin sivil olurken onbinlercesi yaralandı ve milyonlarca Yemenli de evinden barkından oldu.

Yemen`de Ne Oluyor?

Demokratik Halk Cumhuriyeti Jemen`de kışın en düşük sıcaklık 23 derece, 28 milyon nüfuslu, Somali`den, Siyah Afrika`dan Etyopya`dan Yüzbinlerce mülteci barındıran bir ülke. Kuzey ve Güney Yemen olarak ikiye ayrılan ülke şimdilerde 6 ayrı grup tarafından bölünmüş durumda. Büyük bir bölümünü İslamcı-Şii Huti`ler, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da ikamet eden Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki meşru hükümet, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)`nin desteklediği Güney Geçiş Konseyi, El Kaida, İŞİD ve Devrimci güçler.

Huthi milisleri ülkenin 21 ilinden 9'unu fethettikten sonra Durum Mart 2015'te bozulmaya devam etti. Suudi Hava Kuvvetleri ve müttefikleri Mart 2015 ve Mart 2019 arasında Yemen'de 19.000'den fazla saldırı gerçekleştirdi.

2015 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen Fransa ve İngiltere dışında Suudi Arabistan liderliğindeki İttifak güçleri, Mısır, Bahreyn, Katar (2017 yılına kadar), Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Fas, Sudan, askeri ve siyasi olarak Yemene saldırıyorlar. Askeri müdahale, Yemen ordusunun bazı bölümlerine eski Yemen Cumhurbaşkanı ve hükümdarı Ali Abdullah Salih'e sadık görünen aşiret milisleri ve Yemen ordusunun parçaları tarafından desteklenen Şii Huthi`lere ve Güney Yemen`de bulunan devrimci güçlere karşı sürüyor. Fakat aynı Suudi Arabistan Yemen`de El Kaide`yi desteklemekten çekinmiyor. El Kaide`nin önemli üyelerinden „El Beyza“ nin tutuklanmasının ardından Yemen Milli Kurtuluş Hükümeti İçişleri Bakanlığı, „Suudi rejimi söz konusu Terör örgütünün başlıca hamisidir“ açıklaması yapmıştı. Amerikan Temsilciler Meclisi üyelerinden Ro Khanna, yaptığı açıklamada, Arabistan’ın ABD silahlarını Yemen’de terör örgütü El’Kaide’ye bağlı unsurlara verdiğini söylemişti.Suudi rejiminin Suriye’deki teröristlerden yüzlercesini gemilerle Yemen’in güneyine götürdüğü ve bunların Yemen’in güneyinde Suudi rejimi için çatışmalarda kullanıldığı biliniyor.

14 Nisan 2015'te, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 14 oyla Rusya'dan lehte ve çekimser olarak, Ürdün tarafından masaya konan 2216 kararını kabul etti. Bu, Yemen'deki Huthi isyancılarına silah ambargosunun yanı sıra Abdül-Malik el-Huthi ve Ali Abdullah Salih'e hesap kapatma ve seyahat kısıtlamaları getiriyor. Türkiye de bunu onayladi.

Suudi Arabistan; ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer bazı ülkelerin desteğiyle, Mart 2015’te Yemen’e askeri saldırı başlatmış, kara, deniz ve havadan da bu ülkeyi tam bir kuşatma altına almıştır. Suudi liderliğindeki Yemen savaşında bugüne kadar on altı binden fazla Yemenli sivil öldü, on binlercesi yaralandı ve milyonlarca Yemenli de evinden barkından oldu.

Ekonomi

Enflasyon yüzde 31,5, Endüstri ise yüzde 8,8. Yemen petrol üreten bir devlet. Çıkarılan Petrolü Amerikan, Fransız ve Güney Koreli şirketler paylaşıyor. Yerel hükümete düşen miktar ise yüzde 7. Ülkenin doğal gaz rezervlerini daha iyi ihraç etmek için Balhaf'ta bir sıvılaştırma tesisi inşa edildi. 2009 yılından bu yana yılda 6.8 milyon ton LPG üretebiliyor ve ABD'ye üçte ikisine ihraç ediliyor. Ham petrol ve doğal gaz, Yemen'in en önemli ihracat ürünleri olup, 2007 yılında tüm ihracatın %90'ini oluşturmuştur.

Gıda ithalatında yüksek payı da dikkat çekicidir. En önemli tedarikçiler Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Çin Halk Cumhuriyeti, İsviçre ve ABD'dir

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar