TÜRKIYE

BAĞIMLI ÜLKENİN BAĞIMLI BAŞKANI GÜLÜYOR

BAĞIMLI ÜLKENİN BAĞIMLI BAŞKANI GÜLÜYOR

Bir İdiaya göre İşgal Kuvvetleri Başkomutanı General J.Harington`a Osmanlı Padişahı Vahdettin`in İstanbul` un anahtarını İngilizlere verdiği tarih, diğer bir iddia, yine aynı işgalci komutanın, Osmanlı Padişahı karşısına çıkıp 1915 ermeni soykırımı iddialarını araştırma soruşturma tarihidir 14 Kasım. Amerikalı General 1919-1920 yılları arasında Elazığ, Erzurum, Mardin, Harput, Sivas bölgelerinde incelemelerde bulunmuş, soykırım iddialarını araştırmış ve topladığı delillerle ermeni soykırımının aleyhine rapor düzenlemiştir. Aynı tarihte Tayyip Erdoğan yapılan bütün hakaret, tehdit ve aşağılamalardan sonra Amerikan Başkanı Trump`ın ayağına kadar gitmiş kahkahalar içinde de basına poz vermiştir. Neden?

Trump`da Erdoğan`da ülkelerinde tahtlarından indirilme tehditleri altındalar. Tahtlarında daha fazla kalabilmek, Emperyalist tekellere daha fazla kar sağlayabilmek adına Türkiye ordusunu Suriye sınırları içine sokup hem Suriyeli halkı hem de Kürt halkının katledilmesini sağladılar. Tahtları sağlamlaşınca da bu oyunu durdurdular. Fakat bu öyle bir şey ki yaptıkları zulüm her daim kendilerini sarsıyor.

Trump, yeni sömürge ülkesi Türkiye`nin iliğini kemiğini tüketmeden bırakmayacak. Hem füzeleri satmak zorunda, hem ticaret mallarını tüketmek zorunda, mültecileri Türkiye`de bırakmak zorunda, Rusya`dan ayrı tutmak zorunda, NATO`ya bağlı tutmak zorunda, Rus Füzelerini kullandırmamak zorunda, İstediği zaman savaşa sokup ortadoğuda istikrarsızlık yaratmak zorunda.......

Bütün bunlara ragmen, Trump Erdoğan`ın ne Ermeni soykırımı hakkında söylediklerine ne de Fettullah Gülen hakkında söylediklerine olumlu bir yanıt vermedi. Yine de istediği herşeyi aldı. Her ne kadar Erdoğan`a karşı samimi ve dosthane yaklaşıyor gibi görünse de „Türkiye'nin ABD için önemli bir stratejik ortak olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkiler de büyük bir potansiyele sahip olacak ve önemli ölçüde genişletilmelidir.“ dedi.

Trump, Erdoğan ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, "Cumhurbaşkanının büyük bir hayranıyım. Bizim harika bir ilişkimiz var," dedi. Bu, hem kişisel ilişkileri hem de iki ülke arasındaki ilişkiler için geçerlidir.

Beyaz Saray önünde onlarca kişi Erdoğanı protesto etti. Protestocular Kürt YPG bayrakları ile "Türkiye Suriye`den defol" ve "Türkiye utan" diye bağırdı. Akşam saatlerinde protestocular, Erdoğan'ın Washington'da kaldığı otelin önüne geçti.

ABD Başkanı, misafirinin ziyaretini mümkün olduğunca keyifli hale getirmek için çok çaba sarf etti. ABD Kongresi, Türkiye'ye yönelik yaptırımları tartışmaya devam ediyor. Toplantıdan sonra Trump, " bundan bahsediyoruz ve umarım bir sonuca varacağız " dedi. Türkiye'ye karşı Olası yaptırımlar varmı diye soruldu, ABD Başkanı bir kelime bile etmedi.

Erdoğan durdu ve memnun gülümsedi. Kahkahalar atılan Fotoğraf karesinde Soma katliamında işçileri tekmeleyen güvenlik görevlisi gözümüze takıldı, yüreğimizdeki acı daha çok sızladı!

 


 

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar