FİLM ÖNERİSİ

Promised Land - Kayıp Umutlar

FİLM ÖNERİSİ

Promised Land - Kayıp Umutlar

Yıl: 2012

Türkçe`ye Kayıp Umutlar olarak çevirilen Gus Van Sant`ın Promised Land (Vaat Edilen Toprak) filmi ilk olarak 2013 yılında Berlin Film Festivalinde gösterildi.

Son zamanlarda hem ülkemizde hem de dünyanın başka yerlerinde doğanın yüreğine saplanan hançer, filmin ana konusu. Para uğruna doğayı katletmek!

Firmasına sadakatla bağlı bir çalışan filmin başrol oyuncusu, hatta öyleki fazla masraf ettirmemek için, iş için kullanacakları arabayı bile yolda kalma riskine rağmen ucuza alan bir sadakat. Yaptığı işi sorgulamayan, işverenin her dediğini doğru kabul eden, paranın gücüne inanan bir çalışan.

Böyle bir çalışan bir de Doğalgaz şirketinin temsilcisi olursa, işveren için bulunmaz bir işçi olur. Bu sebeple Steve`de kariyer ve maaş konusunda hiç sıkıntı çekmiyor. Fakat topraklarını şirket için almaya gittiği son Kasaba`da gördükleri, onu inandığı ve uğruna savaştığı değerlerin aslında başka amaçlara hizmet ettiğinin farkına varmasını sağlıyor.

Şirketin çevre ve doğa katliamına kendi çıkarları için nasıl göz yumduğu, çalışanlarını kendisi de dahil, bunun için nasıl kullandığı, çevreci örgütler gibi göstererek nasıl senaryolar düzenlediğini gördüğünde gerçeği keşfediyor.

Ekonomik krizden büyük sıkıntılar çeken kasaba halkını, kolay bir yem gibi düşünen şirket aydın bir öğretmenin uyarıları sayesinde „Herkesin bir fiyatı vardır“ projesini yeniden gözden geçirmek zorunda kalıyor.

Ülkemizde de uygulanan oyunları anlayabilmemiz için izlenmesi gereken bir film. Iyi seyirler.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar