AVUSTURYA

HİTLERİN DOĞDUĞU EV EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLACAK

HİTLERİN DOĞDUĞU EV EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLACAK

Hitleri`in doğduğu binanın yeniden inşası için Kasım ayı çinde Avrupa Birliği (AB) çapında bir mimari yarışma başlatılacak.

2016 yılından bu yana ev sahibi ile Avusturya devleti arasında süren mahkeme sonuçlandı. Bu yılın Ağustos ayında Viyana mahkemesi ev sahibinin istediği tazminat hakkını redetmişti. Kararın ardından binanın nasıl değerlendirileceği konusu gündeme geldi.

Neo-Nazi`ler Hitler`in doğduğu bina olan Braunau`yu almak istediler. Avusturya hükümet yetkilileri Neo-Nazi`lerin kendileri için bir tapınak yada mabet haline getirilmesini engellemek için Braunau`yu kamulaştırma kararı aldıklarını söyledi.

Avusturya İçişleri Bakanı, Salı günü yaptığı açıklamada binanın boş kalmasının çeşitli sorunlar getireceğini bu sebeple burayı İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Asayiş Polisi binası yapmayı uygun gördüklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Wolfgang Peschorn,"Evin polis tarafından gelecekteki kullanımı, bu binanın Nasyonal sosyalizm anısından sonsuza dek kurtulacağımıza dair kesin bir işaret koymayı amaçlıyor " dedi.

Ancak, binanın yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Bu nedenle Kasım ayında AB çapında bir mimari yarışma başlatılacak.

Uzmanlardan oluşan bağımsız bir jüri bireysel önerileri değerlendirecek. Yarışmanın sonucu 2020'nin ilk yarısında beklenecek.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar