ORTADOGU

İRAN VE IRAK`TA NEDEN İÇ KARGAŞA VAR?

İRAN VE IRAK`TA NEDEN İÇ KARGAŞA VAR?

Suriye`de yenilgisini kabul edemeyen Amerikan ve Avrupa Emperyalizmi Ortadoğu`da halkları ayaklandırmak için türlü oyunlar oynamaya devam ediyor. Hazırladıkları planların ters tepmesi üzerine bu kez de yeni planlar yapmaya koyuldular. Yeni plan ülkelerin birbirlerini desteklemelerini engellemek için, ülkeler içinde kargaşa çıkarmak.

Özgürlük ve Demokrasi götüreceklerini vaad ettikleri günden bu yana huzur bulmayan Irak`da İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri finansmanı ile kargaşa yaratmaya çalışan ABD, Anbar ilini Konfederasyon şeklinde ayırmayı ve buraya ülkelerini işgal ettikleri Filistinli mültecileri yerleştirmeyi planlıyor. Irak`li bağımsız Politikacı İzzet Sabender „Yüzyılın Anlaşması“ olarak değerlendirdiği planın „Irak`ın Anbar Vilayetinde 4 aşiretin silahlandırılıp, ilin Konfederasyon şeklinde Irak`tan ayrılmasının planlandığı“ ni söyledi. Sabender, planı Katar`da öğrendiğini, Birleşik Arap Emirlikleri`nin Irak`taki bazı göstericilere mali destekte bulunduğunu söyledi. İzzet Sabender, el-Meyadın televizyonuna verdiği reportajda şunları söyledi. “Bir süre önce Iraklı bazı Sünni liderler, Irak’ın Suriye ve Lübnan’la karadan irtibatını kesme planını uygulamaya başlamak için Avrupa'da üst düzey Siyonist yetkililerle görüştü. Bu plan doğrultusunda ABD de yakında on bin kişilik Sünni güç yetiştirecek ve onları donatacak, ayrıca şehirlerini de yabancı yatırımlarla yeniden inşa edecektir.

İran`a uzun süredir saldırmak için bahaneler arayan ABD, Nükleer silah tehdidi, savaş suçu vs. gibi bahanelere sığınamayacağını anlayınca bu kez ülkede iç kargaşa çıkarma yolunu deniyor. Onca sebep dururken İran gibi bir ülkede benzine yapılan zamlarla halk sokağa dökülüp, mazlum halkın kanları ve canları pahasına Emperyalist oyunlar oynanılıyor. İran`daki benzin protestoları 100 kente yayılırken Beyaz Saray`dan yapılan açıklamada „ABD İran halkının rejime karşı barışçıl protestosunu destekliyor. Onurlu bir halk, egemen sınıf kendi halkına sırtını dönüp kişisel güç ve zenginlik peşine düştüğünde, neler olacağının bir diğer öğretici örneği haline gelmiştir“ ifadelerini kullandı.

Aynı Beyaz Saray, Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesinde, kişisel güç ve zenginlik peşine düşen egemen sınıf temsilcisi ile nasıl bir dialog gerçekleştirdi hepimiz biliyoruz. Bütün amaçları Ortadoğuyu tamamen teslim alıp, Türkiye üzerinden Baltık ülkelerine saldırmak olan ABD ve Avrupa Emperyalistleri onurlu dünya halklarının düşmanıdırlar. Bu gün Irak`da, İran`da ve diğer ortadoğu ülkelerinde görünen her ne kadar hak arama mücadelesi gibi olsada arkasında ABD ve Avrupa Emperyalizmi vardır. Bunu iyi okumamız gerekir. Bu ince çizgiye çok iyi dikkat etmemiz gerekir.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar