TÜRKIYE

İDİL KÜLTÜR MERKEZİNE FİLM GÖSTERİMİ SIRASINDA POLİS TARAFINDAN BASKIN YAPILDI

İDİL KÜLTÜR MERKEZİNE FİLM GÖSTERİMİ SIRASINDA POLİS TARAFINDAN BASKIN YAPILDI


İdil Kültür Merkezine Polisler tarafından baskın düzenlendi. İdil Kültür Merkezinde 29 Kasım Cuma akşamı Film gösterimi yapılacağı açıklanmıştı. Halkın Film seyrettiği bir saatde devletin polisiyle Kültür Merkezine baskın yapması, devletin halkdan duyduğu korkuyu, korkudan kaynaklanan öfkesini açıkça gösteriyor. Çocukların, yaşlıların olabilme ihtimali bile düşünülmeden yapılan saldırıda yine her zaman olduğu gibi masalar, dolaplar kırılmış, eşyalar darma-duman edilmiş. Buradan da anlıyoruz ki insanlara saldırılmış.

Haberimiz yayına hazırlandığı saate kadar İdil Kültür Merkezi`nden kimseye ulaşamadık. Şu ana kadar Grup Yorum üyelerinden Sultan Gökçek, Bergün Varan ve Film gösterimine gelen vatandaşlardan birisi olan Tuğçe Tayyar ile ismi belirlenemeyen bir kişi gözaltına alındı.


23 Kasımda İstanbulda yapılacak olan Dayanışma konseri yasaklanan Grup Yorum`un, 24 Kasımda Almanyada yapılacak olan Dayanışma konseri de yasaklandı. İki farklı ülkede iki dayanışma konseri olmasına rağmen Almanya`da olan konserde, konserin başlamasına dakikalar kala konser yasaklandı. Ki bu Avrupa`nın normal işleyişinde görülen bir durum değil. Üstelik sergilenen karikatürlere bile el konuldüldü. Gerekçe: Terör örgütene yasadışı propaganda!


Bütün bu mesnedsiz baskılara rağmen Grup Yorum ve onunla Dayanışma için gelenler hem Türkiye`de hem de Almanya`da (17 ayrı müzisyen,Fransız,Alman, Şili ve Yunanistan`lı) konseri gerçekleştirmek istedikleri şekilde, fakat salon dışında gerçekleştirdiler.


Türkiyeli Devrimci Müzik Grubu, Grup Yorum`un tutsak üyeleri Mayıs ayından bu yana açlık grevi yapıyor. Açlık grevleri 200 günleri aşan Grup Yorum üyelerinden Helin Bölek ve Bahar Kürt geçtiğimiz günlerde tahliye edilmişlerdi. Buna rağmen açlık grevlerini dışarıda sürdürmeye devam ediyorlar. İbrahim Gökçek, Barış Yüksel ve Ali Aracı henüz yüksek güvenlikli Silivri Hapishanesinde açlık grevlerine devam ediyorlar. Grup Yorum üyeleri haklarında hazırlanan cezaların kaldırılması, sahne yasaklarının feshedilmesi, tutsak Grup Yorum üyelerinin serbest bırakılması ve İdil Kültür Merkezine yapılan baskınların son bulması için açlık grevi yapıyorlar.

Haberi paylaş

Benzer İçerikler

Popüler Haberler

IRAK

AMERİKA`NIN BARIŞ VE DEMOKRASİ GÖTÜRDÜĞÜ IRAK KAYNIYOR

KADIN CINAYETLERI

EYLÜL AYINDA DEVLET 53 KADINI ÖLDÜRTDU

Diğer Başlıklar